Gastro 2018.

Autor: Diana Musić, 26. 3. 2018.

Na World Skills Croatia Gastro 2018. naša učenica kuharica Mateja Tržić u pratnji mentora Davora Skendera osvojila je 9. mjesto u državi u 3. disciplini: Pripremanje hladnog predjela na tanjuru.

U Malom Lošinju  od 19. do 22. ožujka 2018. godine u hotelu s pet zvjezdica Bellevue održano je 38. državno  natjecanje World Skills Croatia Gastro 2018. u gastronomskim i turističkim disciplinama.

Gastro natjecanje je najstarije natjecanje strukovnih škola u Republici Hrvatskoj i održava se od 1980.godine.

Organizator mu je Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih (ASOO). ASOO u suradnji sa Zajednicom ugostiteljsko-turističkih škola (ZUTŠ) i školom domaćinom organizira, prati i vrednuje rezultate državnog natjecanja.

Na Gastro natjecanju sudjeluju učenici završnih razreda obrazovnih programa za zanimanja kuhar, konobar, slastičar, turističko hotelijerski komecijalist i hotelijersko-turistički tehničar. U disciplini Predstavljanje turističke destinacije  mogu se natjecati i učenici završnih razreda turističke gimnazije.

Neki od ciljeva natjecanja su: razviti i poticati pozitivna stajališta, interese i sklonosti učenika za turističko-ugostiteljsku strukumotivirati ih za nastavak obrazovanja, razvijati pozitivna stajališta prema budućemu zvanju i zanimanjupromovirati ugostiteljsko-turističku djelatnost, ostvariti bolju povezanost škola i turističkoga gospodarstva te razvijati timski rad i pozitivni natjecateljski duh kod učenika.

Državnom natjecanju prethodila su Regionalna natjecanja koja su se održala 15. i 16. veljače 2018. u 4 regije. Za natjecanje za I. regiju – Središnja Hrvatska škola domaćin bila je Srednja škola Prelog, za  II. regiju-Istočna Hrvatska Ugostiteljsko – turistička škola Osijek, za  III. regiju- Sjeverno hrvatsko primorje Škola za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu Pula i za IV. regiju- Južna Hrvatska Hotelijersko-turistička i ugostiteljska škola Zadar.

Srednja škola Ambroza Haračića je ove godine, 2018., bila škola domaćin.

Na ovom državnom natjecanju je sudjelovalo 100 najboljih učenika iz 36 srednjih škola plasiranih kroz regionalna natjecanja.