Održana početna konferencija projekta Modernizacija školskih kurikuluma poljoprivrednih zanimanja u skladu s HKO "Eko-bilje"

Autor: Josip Ivoš, 30. 4. 2015.

Ravnatelj Srednje škole Stjepana Sulimanca iz Pitomače Josip Ivoš i partneri, predstavili su  novi EU projekt Srednje škole Stjepana Sulimanca „Modernizacija školskih kurikuluma poljoprivrednih zanimanja u skladu s HKO (Hrvatskim kvalifikacijskim okvirom) "Eko-bilje“, a za koji je škola dobila maksimalan iznos prihvatljivih troškova od 2.384.242,36 kuna. Iznos se u potpunosti financira iz Europskog socijalnog fonda.

Predstavljanje projekta upriličeno je u sklopu proslave Dana škole Stjepana Sulimanca , 30. travnja.

Prisutnim uzvanicima i brojnim gostima prezentaciju projekta je, uz kratku video prezentaciju i škole, predstavio ravnatelj Josip Ivoš, nakon kojeg je učenica Ivana Mihoković iz Srednje škole Stjepana Sulimanca u ime svih učenika prezentirala đačke aktivnosti i kako oni doživljaju školu. Partneri na projekti su se također predstavili.

U ime Srednje škole Stjepana Ivšića iz Orahovice govorio je ravnatelj Zorislav Milković,  Srednje škole Bartola Kašića iz Grubišnog Polja ravnatelj Jozo Matošević, u ime Spider Grupe d.o.o. iz Pitomače predsjednik uprave Denis Nemčević a iz Općine Pitomača pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, proračun i komunalne djelatnosti Danijel Petković.

Uz brojne uzvanike, svečanoj prezentaciji bio je prisutan i zamjenik župana Virovitičko-podravske županije Zdravko Dijaković te Vesna Bedeković, dekanica Visoke škole za menadžment u turizmu i informatici iz Virovitice.

Podsjetimo, projekt „Eko-bilje“ je projekt financiran iz Europskog socijalnog fonda u sklopu programa Razvoj ljudskih potencijala 2007.-2013., a u okviru natječaja „Modernizacija školskih kurikuluma u strukovnim školama u skladu s Hrvatskim kvalifikacijskim okvirom i potrebama tržišta rada - faza II“.

Projekt je pokrenut s općim ciljem da se nastavnici osnaže za razvoj pristupa „bottom-up“ kako bi učenicima osigurali stjecanje modernih kompetencija i pristup najnovijim tehnologijama te tako povećali zapošljavanje učenika i relevantnost njihovih kvalifikacija na tržištu rada.

Tijekom projekta, nastavnici će proći stručna usavršavanja te će primijeniti stečena znanja i realizirati odnosno povezati sadržaje u tri školska kurikuluma s ishodima učenja u skladu s HKO, te nakon provedene analize potrebnih kompetencija na tržištu rada, obogatiti ih novim sadržajima u skladu s aktualnim potrebama s naglaskom na poduzetništvo, zaštitu okoliša i održivi razvoj u svim zanimanjima, te na ekološku proizvodnju ljekovitog bilja u poljoprivrednim zanimanjima. Nadalje, uvesti će nove metode proučavanja kako bi se potaknula primjena e-učenja i praktična nastava, osobito u zadruzi ili vježbeničkoj tvrtki, kao i praksa u poduzeću koje je aktivno i uspješno na tržištu rada. Nastavnici će provesti pilot primjenu kurikuluma s novim ishodima učenja, evaluirati ih i unaprijediti.

Krajnji korisnici su učenici strukovnih škola kojima će se omogućiti suvremena i učeniku usmjerena nastava. Razvoj i provedba novih partnerstva između strukovnih škola i poduzeća, osim što će omogućiti nastavnicima stručno usavršavanje u realnom sektoru, omogućit će i da se učenicima ponudi raznovrsnija praksa u većem broju tvrtki.

Srednja škola Stjepana Sulimanca ima punu podršku Općine Pitomača, značajnog partnera zbog povezanosti sa socijalnim partnerima; poslodavcima, zadrugama, zavodom za zapošljavanje i dr. Srednja škola Stjepan Ivšić iz Orahovice i Srednja škola Bartola Kašića iz Grubišnog Polja imaju slične probleme, slične razvojne ciljeve i strukovne programe, a uključivanjem njihovih nastavnika u projektni tim, svaka će od ovih škola u svome području doprinijeti uspješnom provođenju projekta. Posebnu dodanu vrijednost predstavlja ponovno uključivanje Spider grupe d.o.o. iz Pitomače, vodeće hrvatske tvrtke u proizvodnji ekološki uzgojenog ljekovitog bilja, koja ima ulogu socijalnog partnera koji će dati doprinos u analizi potrebnih kompetencija na tržištu rada.

{Fotogalerija}

Izvor: B.K., www.icv.hr