Dario Zelenbrz iz 1.B razreda osvojio 4. mjesto na 11. natjecanju orača Virovitičko-podravske županije

Autor: Josip Ivoš, 5. 6. 2015.

U Pitomači je na eko-praktikumu Srednje škole Stjepana Sulimanca u Šašnatom polju (bivša karaula), održano 11. natjecanje orača Virovitičko-podravske županije. Natjecanje su organizirale Udruga orača Virovitičko-podravske županije i Savjetodavna služba. Natjecanje je održano u dvije kategorije: plugovima ravnjacima i plugovima prekretačima. Srednja škola Stjepana Sulimanca je ponosna na svog učenika Darija Zelenbrza iz 1.B razreda, koji je u kategoriji natjecanja sa plugom prekretačem osvojio 4.mjesto.

Dario je na natjecanju nastupio kao najmlađi natjecatelj i pokazao veliki talent i zavidnu vještinu baratanja sa svojim traktorom Fendt 512 i plugom prekretačem, a da nije bilo jednog kaznenog boda zbog dubine brazde, Dario bi osvojio treće mjesto. Međutim, stara poslovica veli da svijet ostaje mladima, tako da ne sumnjamo u njegove buduće uspjehe. Darijev je asistent bio njegov otac Berislav (na slici lijevo).

Od ukupno 12 natjecatelja s područja županije, najbolji u kategoriji ravnjaka bio je Radivoj Rekić iz Naudovca, dok je u kategoriji prektretača pobjedu odnio Goran Šebalj iz Kapinaca.

Natjecanju su, uz domaćina, načelnika općine Pitomača Željka Grgačića, prisustvovali predsjednica Županijske skupštine Virovitičko-podravske županije Ana-Marija Petin, zamjenik župana Zdravko Dijaković, predsjednik Svjetske oračke organizacije Tugomir Majdak, predsjednik Udruge orača Virovitičko-podravske županije Željko Žibreg te podpredsjednik Siniša Hrgović, načelnici općina s područja županije, predstavnici udruga orača iz Osječko-baranjske, Karlovačke, Međimurske, Zagrebačke, Koprivničko-križevačke i Požeško slavonske županije te Grada Zagreba.

Pokrovitelj natjecanja je Virovitičko-podravska županija, a suorganizator Općina Pitomača.

Županijsko natjecanje je kvalifikacijsko natjecanje za državno natjecanje, koje će se održati u Virovitičko-podravskoj županiji 4. i 5. rujna ove godine na području općine Suhopolje. Županija je drugi puta, nakon 2010. godine, domaćin ovog natjecanja koje je s godinama preraslo u jednu od najznačajnijih i najposjećenijih poljoprivrednih i ruralnih manifestacija u RH.

Na državnom natjecanju u rujnu očekuje se dolazak 18 županija i oko 35 orača, kao i 15 orača u oranju konjima, a pobjednici će osigurati nastup na svjetskom natjecanju orača u Engleskoj 2016. godine.

Ove godine svjetsko prvenstvo orača održava se u Danskoj (3. i 4. listopada), a hrvatsku ekipu čine Milenko Hrgović iz Vaške (općina Sopje, Virovitičko-podravska županija) i Tomislav Kuharić iz Krapinsko-zagorske županije – orači, Siniša Hrgović – trener i sudac te Tugomir Majdak – predsjednik Svjetske oračke organizacije – vođa ekipe. (www.vpz.hr)