U sklopu projekta Ina Zeleni Pojas 2014. uređeno je zeleno odmorište na ekološkom praktikumu Srednje škole Stjepana Sulimanca u Šašnatom Polju u Pitomači

Autor: Josip Ivoš, 15. 6. 2015.

U četvrtak, 11. lipnja 2015. U prijepodnevnim satima u Šašnatom Polju na ekološkom praktikumu Srednje škole Stjepana Sulimanca iz Pitomače okupilo se petnaesetak volontera INA Kluba i isto toliko učenika i nastavnika kako bi zajedničkim snagama u sklopu projekta „Oplemenimo boravak u Prekograničnom rezervatu biosfere Mura-Drava-Dunav“ uredili “zeleno odmorište”.

U zajedničkoj akciji volonteri INA Kluba zajedno sa učenicima i nastavnicima srednje škole radili su čišćenje i pripremu tla, postavili su klupe i stolove, te su oko njih nasipavali kamen. Osim toga, postavljeni su koševi za otpad te su volonteri INA kluba i učenici okopavali i obrezivali voćke, cvijeće i ukrasno bilje koje je također nabavljeno u sklopu ovog projekta. Radna atmosfera je bila na visokom nivou, te je posao uz dobro raspoloženje obavljen učinkovito i kvalitetno.

Na kraju radnog dana učenici i nastavnici ugostiteljskog aktiva pripremili su za sudionike projekta domaći piknik sa mesnim okruglicama u umaku od kopra, purećim i svinjskim odreskom sa tjesteninom, rižom i kuhanim krompirom i salatom, za desert su poslužili pitu od višanja, a odrasli sudionici projekta su se mogli rashladiti sa čašicom domaćeg gemišta od vrhunskog bijelog pinota iz školskog vinograda.

Ekološki praktikum na kojem se ralizira projekt INA Zeleni pojas 2014. nalazi se u Regionalnom parku Mura-Drava odnosno Prekograničnom rezervatu biosfere Mura-Drava-Dunav kojega je proglasio UNESCO. Svrha projekta je širiti svijest lokalne zajednice o održivom razvoju i očuvanju prirode te potaknuti ostale, a prvenstveno djecu i njihove roditelje na aktivno korištenje ekoloških i održivih postupaka u svakodnevnom životu. Projekt ima vrlo visoki stupanj povoljnog utjecaja na okoliš te djeluje na širenje svijesti velikog broja ljudi lokalne zajednice, učenika i profesora sudionika u projektu, prolaznika i posjetitelja. Sam projekt je baziran s eko predznakom, te su stoga korišteni samo ekološki prihvatljivi materijali. U tijeku provođenja projekta održat će se i edukacija učenika i profesora  te svih zainteresiranih o važnosti brige za očuvanjem okoliša te o održivom načinu gospodarenja.

Ovim projektom Srednja škola Stjepana Sulimanca je korak bliže krajnjem cilju, a to je uspostava Eko centra „Banov brod“ čije je formiranje započelo prije tri godine s projektom ”Modernizacija školskog kurikuluma i razvoj praktikuma za obrazovanje o održivoj ekološkoj poljoprivredi”, koji je sufinanciran od strane Europske unije.

Projekt INA Zeleni pojas samo je jedan u nizu od projekata koje Srednja škola Stjepana Sulimanca trenutno provodi. Škola je prepoznatljiva u cijeloj Republici Hrvatskoj kao škola koja aktivno sudjeluje u EU projektima kroz koje je u posljednje tri godine izvukla preko 4 milijuna kuna, a učenici i nastavnici su obišli pola Europe. Kroz program mobilnosti Europske Unije Erasmus+ škola svojim učenicima svih smjerova osigurava dvotjednu stručnu praksu u Engleskoj.