Dani kruha - dani zahvalnosti za plodove zemlje

Autor: Josip Ivoš, 22. 10. 2015.

Dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje – obilježavaju se u Srednjoj školi Stjepana Sulimanca svake godine tijekom listopada. Tako su i ove jeseni učenici naše škole pod mentorstvom nastavnice Branke Pavoković, te uz pomoć nastavnika Dalibora Petričušića, vjeroučitelja Marijana Ostrogonca i nastavnice Ivane Kralj organizirali svečanu izložbu plodova zemlje užeg zavičaja, kruha i krušnih proizvoda.

Svečanostima Dana kruha, uz molitvu, blagoslov i simbolično blagovanje kruha zahvaljujemo Bogu na svim plodovima, radostima, uspjesima i darovima kojima smo tijekom godine kao narod i kao pojedinci bili podareni. Učenice su pripremile medenjake, slane i slatke kiflice, čupavce, kekse, muffine, buhtle. Od plodova zemlje smo imali kestene, tikvice, kukuruz, orahe te jabuke.

Uz pratnju na gitari nastavnika Petričušića učenici su nam čitali prigodne pjesme, nakon čega je naš profesor i vjeroučitelj Marjan Ostrogonac poveo zajedničku molitvu. Poslje molitve učenici su zajedno sa nastavnicima odnijeli kruh, kiflice i kolače na posvećenje u župnu crkvu sv. Vida u Pitomači, gdje ih je uz zajedničku molitvu i blagoslov posvetio župnik vlč. Ivica Puškadija.

Nakon posvećenja u crkvi učenici i nastavnici su blagoslovljeni kruh i kolače odnijeli u Obiteljski dom za starije i nemoćne osobe g. Valentine Mihoković-Siladić u Preradovićevoj ulici u Pitomači. Cilj ove posjete je bio potaknuti naše učenike na promišljanje o volonterstvu u zajednici. I učenici i naši najstariji članovi zajednice su bili sretni i uzbuđeni zbog ovog neobičnog susreta i druženja. Dokaz je to da se mladi i stariji mogu kvalitetno družiti bez obzira na razlike u generacijama, a pritom i dobro zabaviti. Stoga je dogovreno da će se ovi susreti i druženja održavati i u budućnosti.