Ispitni katalozi za kontrolne i pomoćničke ispite

Autor: Josip Ivoš, 2. 12. 2015.

Pravilnikom o načinu ostvarivanja programa naukovanja i stručnog osposobljavanja za vezane obrte te o pravima, obvezama, praćenju, vrednovanju i ocjenjivanju naučnika, Hrvatskoj obrtničkoj komori propisana je obveza standardiziranja pomoćničkog i kontrolnog ispita za zanimanja u sustavu jedinstvenog modela izobrazbe. Kataloge stoga objavljujemo na našim internetskim stranicama, a pripremljeni su za slijedeća zanimanja: automehaničar, konobar, kuhar.

Cilj izrade ovih kataloga je objedinjavanje svih znanja i kompetencija potrebnih mladoj osobi koja pri kraju trogodišnjeg školovanja polaže pomoćnički ispit i tako stječe pomoćničko zvanje*.

Kako se kao priprema za provedbu pomoćničkih ispita u drugoj polovici druge godine naukovanja održavaju kontrolni ispiti, a način njihove provedbe često je nejasan učenicima, katalozi sadrže i složene ispitne zadaće te pitanja stručne teorije vezane uz praktičnu zadaću neophodne za provedbu kontrolnih ispita.

Stoga se ovi ispitni katalozi sastoje od programa pomoćničkog ispita, standarda praktičnog dijela pomoćničkog ispita, kataloga znanja stručno – teorijskog dijela pomoćničkog ispita, primjera ispitnih pitanja, šest složenih ispitnih zadataka te primjera ispitnih pitanja za provedbu kontrolnih ispita.

Ispitni katalozi objavljeni su i na web stranici Hrvatske obrtničke komore:

* Nakon završetka trogodišnjeg školovanja i polaganja pomoćničkog ispita, stječe se pomoćničko zvanje. Nakon dvije godine radnog iskustva u struci, može se pristupiti majstorskom ispitu. Stjecanjem majstorskog zvanja, mladi obrtnici tako mogu otvoriti i voditi samostalni obrt.

Priloženi dokumenti:
AUTOMEHANICAR.zip (12.68 MB)