Održan Međužupanijski stručni skup školskih knjižničara

Autor: Diana Musić, 10. 7. 2017.

U petak 7. srpnja 2017. godine u SŠ Stjepana Sulimanca održan je stručni skup školskih knjižničara triju županija: Bjelovarsko-bilogorske, Sisačko-moslavačke i Virovitičko-podravske.

Nakon uvodnog govora voditelja Županijskog stručnog vijeća Josipa Strije i pozdravnih riječi pedagogice škole Martine Bunete i knjižničarke Diane Musić, sve nazočne pozdravile su Adela Granić, viša stručna savjetnica za stručne suradnike školske knjižničare (AZOO), Mira Zovko, viša stručna savjetnica za školske knjižnice (MZO) i Frida Bišćan, savjetnica za školske knjižnice (NSK).

Program skupa započeo je predavanjem savjetnice Adele Granić o karijeri knjižničara i što sve profesija knjižničara podrazumijeva. Zatim je Dejana Bedeković iz 4. osnovne škole Bjelovar imala izlaganje o provođenju KIO-a u osnovnim školama. O međuškolskoj i međuknjižničnoj suradnji s ciljem razvijanja tolerancije i snošljivosti govorila je Svjetlana Dupan, knjižničarka Industrijsko-obrtničke škole Slatina. O iskustvima s projekta „Čitanje ne poznaje granice“ govorile su osnovnoškolske knjižničarke Luca Matić i Mirjana Čubaković, a o projektu „Noć s Andersenom u školskoj knjižnici“ Višnja Veber Malina iz Češke osnovne škole Josipa Ružičke Končanica.

Projekti školskih knjižničara najljepši su dio rada knjižničara jer se ostvari suradnja s učenicima, kolegama učiteljima i nastavnicima, međusobno s drugim knjižničarima pa i roditeljima. Uložen trud u svaki ovakav projekt višestruko se vrati. Na kraju je Marijana Pađen pokazala neke ideje kako poticati čitanje u školskoj knjižnici, ali i školi. Nakon prvog dijela skupa posjetili smo Knjižnicu i čitaonicu Pitomača gdje je ravnateljica Irena Gavrančić predstavila knjižnicu, pokazala nam prostor i fond te istakla neke posebitosti ove knjižnice.

Na kraju skupa su Josip Strija iz Gimnazije P.Preradovića Virovitica i Tanja Kolar Janković iz Tehničke škole Virovitica održali radionicu na temu „Da sam ja školski knjižničar!“.

Međužupanijski skupovi prilika su da kolege knjižničari razmjene ideje, motiviraju druge za rad, pokažu primjere dobre prakse, pozovu na suradnju, vide stare kolege i upoznaju nove. Svi prisutni izrazili su oduševljenje divnim prostorom naše škole i školske knjižnice, pa ni vruće vrijeme nije pokvarilo dobro raspoloženje u ugodnom prostoru. Veliko hvala ravnatelju Škole i kolegama profesorima iz ugostiteljskog aktiva bez kojih ovaj skup ne bi bio ostvaren.