Dan škole i Dan otvorenih vrata 2016

Autor: Josip Ivoš, 2. 5. 2016.

U petak, 29.4.2016., Srednja škola Stjepana Sulimanca u Pitomači na Dan škole organizirala je Dan otvorenih vrata. Dan otvorenih vrata bio je namijenjen prvenstveno učenicima osmih razreda u cilju pružanja informacija koje će pomoći učenicima i roditeljima u kvalitetnom odabiru budućeg zanimanja. Kako bi naši posjetitelji mogli nešto i naučiti Dan škole je bio organiziran tematski pod nazivom "Učimo od pčela. Naravno, ovu priliku iskoristili su i zainteresirani građani koji su u petak između 11 i 13 sati, došli razgledati školu, praktikume, laboratorij, knjižnicu i učionice.

Svi posjetitelji su mogli dobiti uvid u način i metode rada, a učenici i nastavnici Srednje škole Stjepana Sulimanca su im prezentirali svoje projekte i rezultate rada.

U dvije grupe Srednju školu su posjetili učenici Osnovne škole Petra Preradovića u Pitomači. Svaka grupa je organizirano posjetila radionice koje su bile pripremljene za posjetitelje: apisarij sa pčelama, zanimljiva predavanja na temu pčela iz matematike, hrvatskog i povijesti, zatim likovnu radionicu tehnikom vinorel, voćarsku radionicu, vrtlarsku radionicu, radionicu školske zadruge, knjižničarsku družinu, demonstraciju sudnice, radionicu vježbeničke tvrtke, radionicu sa solarnim automobilom, pogledali su prezentaciju "pun kufer škole" sa svim europskim destinacijama koje su naši učenici posjetili u posljednjih godinu dana, naposljetku su posjetili naše ugostiteljske praktikume gdje su mogli kušati specijalitete naše kuhinje i probati naše nagrađivane koktele.

Budući da je Dan otvorenih vrata bio organiziran tematski, te su osnovnoškolci mogli ponešto i naučiti, organizirali smo edukativni nagradni kviz za učenike osmih razreda OŠ Petra Preradovića u Pitomači. Kviz je bio online, a pripremio ga je informatički odjel naše vježbeničke tvrtke. Cilj kviza je motivirati učenike da nauče nešto novo, da upoznaju metode i načine rada u srednjoj školi, i usvoje znanje koje im je bilo ponuđeno kroz projekt. Kao dodatnu motivaciju bile su osigurane vrijedne nagrade za najbolje učenike (zahvaljujemo KTC-u u Pitomači na donacijama!).

Osim toga, naši učenici iz 2a razreda su na Dan škole započeli sa provedbom eksperimentalnog "Dress code" programa, koji će škola zajedno sa učenicima iz 2a razreda provoditi do kraja školske godine, kako bismo stekli iskustva i uvidjeli prednosti i nedostatke školskih uniformi. Posljednjih godina u Republici Hrvatskoj puno se govori o uniformama u školama, a mi smo odlučili tomu pristupiti sustavno i odgovorno - kroz pilot projekt.