2018-10-01 10:31:00

Europska godine kulturne baštine 2018: Ravnatelj Ivoš sudjelovao na međunarodnoj Erasmus+ konferenciji “Paths towards citizenship through European cultural heritage” u Palermu

Od 26. do 29. rujna 2018.g. talijanski Palermo bio je dom jedne od najznačajnijih ovogodišnjih europskih konferencija u okviru aktivnosti transnacionalne suradnje (TCA) pod nazivom “Putevi prema građanstvu kroz europsku kulturnu baštinu”. Glavni cilj konferencije je bio obilježiti 2018. - Godinu Europske kulturne baštine kroz prezentaciju rezultata i mogućnosti kroz Erasmus+ programe, kroz širenje kulturne svijesti, stvaranje prostora za međunarodnu dimenziju obrazovanja i osposobljavanja, a svim sudionicima je nudila i dobru prilike za upoznavanje i stvaranje budućih partnerstava.

Na konferenciji je sudjelovalo preko 600 predstavnika škola, sveučilišta, ministarstava obrazovanja i nacionalnih organizacija iz više od 20 Europskih zemalja.

Konferencija je organizirana u suorganizaciji talijanske nacionalne Erasmus+ agencije INDIRE i portugalske nacionalne Erasmus+ agencije, a za mjesto održavanja ove konferncije prikladno je odabran Palermo na Siciliji, budući da je proglašen talijanskom prijestolnicom kulture u 2018., ali i zato što je grad oduvijek bio simbol susreta različitih kultura.

Zbog aktivnosti na promidžbi Europske godine kulturne baštine 2018. koje je Srednja škola Stjepana Sulimanca sustavno provodila tijekom 2018. godine u projektima Erasmus+, zbog čega je školi dodjeljena službena oznake Europske komisije #EYCH2018 (European year of cultural heritage 2018), Agencija za mobilnost i projekete EU (AMPEU) dodijelila je sudjelovane na ovoj važnoj konferenciji ravnatelju Josipu Ivošu. Ovo je značajno priznanje za Srednju školu Stjepana Sulimanca i za ravnatelja škole osobno, budući da su za hrvatske predstavnike bila rezervirana ukupno 3 mjesta, i to 1 sudionik za područje strukovnog obrazovanja i osposobljavanja, 1 sudionik za područje obrazovanja odraslih i 1 sudionik za područje visokog obrazovanja.

Konferencija je održana kroz dvodnevni program koji je bio podjeljen na pet tematskih sekcija: 1. Dan: Dijeljenje pogleda i iskustava sa Erasmus+ projekata za kulturnu baštinu;  2. Dan: Kulturna baština za jačanje Europskog identiteta; Edukacija i kultura u borbi protiv rasizma; Baština pripada svima; Uloga Mediterana kao mosta prema drugim kulturama. Detaljan program konferencije kao i podaci o govornicima objavljeni su na službenoj stranici konferencije: http://culturalheritage.erasmusplus.it.

Kroz pet tematskih sekcija i kroz izlganja brojnih uglednih predavača skupio sam brojne korisne ideje i praktične primjere učenja o kulturnoj baštini. Nove teme i materijalne ćemo detaljno analizirati, te ćemo neke od njih uvrstiti u kurikul Građanskog odgoja i u kurikul Hrvatska kulturna baština i to već od ove školske godine, budući da smo strukovna škola i teme koje obuhvaćaju europsku kulturnu baštinu nisu zastupljene u redovnim programima učenja. Osim toga, na konfernciji se raspravljalo i o mogućnostima kako se kroz učenje i upoznavanje europske kulturne baštine može uspješno boriti protiv radikalizma i isključivosti. Ovo smatram naročito korisnim, budući da naša škola provodi brojne preventivne programe, a sada možemo u naš akcijski plan za provedbu preventivnih programa kroz zanimljiv i inovativan pristup dodati i Europsku kulturnu baštinu.” - kaže ravnatelj Ivoš o svojem sudjelovanju na konferenciji, a na upit o mogućim partnerstvima i ostvarenim kontaktima ravnatelj Ivoš ističe i neke konkretne rezultate:

Kao rezlutat povezivanja sa sudionicima konferencije želim istaknuti da sam ne samo ostvario kontakte nego i načelno dogovorio partnerstvo za budući K2 Erasmus+ projekt strateškog partnerstva u području općeg obrazovanja sa nekoliko europskih škola i njihovim predstavnicima: sa školom De Bron vrije aso-school iz Belgije (g. Mieke Vangansbeke), Geschwister Scholl Realschule Riedlingen iz Njemačke (g. Korad Kopf), Primary Schoolof Ormilia Halkidiki iz Grčke (g. Panagiota Nikita), College Saint Julien iz Belgije (g. Stephanie Groulard), te sa školom IES Padre Isla iz Španjolske (g. Ana Isabel Martinez Fernandez).”.

  


Srednja škola Pitomača