PROJEKT CARING TRENING ZA NASTAVNIKE

Autor: Sylwia Nasilowska - Blažok, 26. 2. 2024.

U sklopu projekta „CARING - Preispitivanje društvenih i rodnih normi za smanjenje nasilja nad mladima u školi“ 19. i 20. veljače 2024. održan je trening za nastavnike. Trening je vodila školska pshologinja Sylwia Nasilowska – Blažok.

Projekt “CARING” je međunarodni project u trajanju od 1.5.2023. do 30.4.2025. U Hrvatskoj provodi udruga Hrabri telefon. Naša škola je jedna od osam škola u Hrvatskoj uključenih u projekt. Projekt je sufinanciran sredstvima EU (Citizens, Equality, Rights and Values Programme – CERV).

Tijekom zimskih praznika 11 članova osoblja naše škole sudjelovalo je u dvodnevnom treningu koji je vodila školska psihologinja Sylwia Nasilowska – Blažok. Trening za osoblje je samo jedna u nizu aktivnosti koje će se odvijaju u našoj školi, kako bismo osvijestili učenike i nastavnike o važnosti društvenih normi i njihovom utjecaju na pojavu vršnjačkog nasilja.

Opći cilj projekta „CARING“ je osvijestiti rodnu dimenziju nasilja nad mladima u školama i preispitati društvene norme provedbom preventivnog programa putem kojeg će mladi biti senzibilizirani za nužne promjene nejednakih i štetnih rodnih odnosa moći, te će ujedno biti osnaženi za razvoj rješenja navedenih društvenih problema samostalnim djelovanjem. U početku projekta provedeno preliminarnog istraživanja u svim školama uključenim u projekt. U istraživanju su sudjelovali  učenici i osoblje naše škole, a na temelju procjene izrađene su preporuke za daljnji rad.

Tijekom treninga bavili smo se temama društvenih normi  s posebnim naglaskom na rodne norme, dječjim pravima, dječjom participacijom, prevencijom nasilja i strategijama intervencije u slučajevima nasilja, zaštitom djece te razvojem akcijskog plana sigurne škole. Nastavnici koji su završili trening bit će uključeni u niz susreta u obliku sesija podrške za nastavnike. U sklopu projekta planirana je također edukacija učenika, roditeljski sastanak i organizacija okruglih stolova za širu javnost.