Europski dan jezika

Autor: Diana Musić, 27. 9. 2017.

I ove godine učenici naše škole obilježili su ovaj dan raznim aktivnostima.

Na svijetu postoji više od 6000 jezika, a u Europskoj uniji koje smo i mi član govori se 24 službena jezika. Poznavanje stranih jezika je ključno u razumijevanju različitih kultura i naroda.Zato se od 2001. godine obilježava 26. rujna svake godine kao Europski dan jezika. Želi se upozoriti na važnost učenja stranih jezika te potaknuti cjeloživotno učenje jezika bilo u školi ili izvan nje. Ideja je Europskog dana jezika da osvještava važnost poznavanja stranih jezika, no i vrijednost vlastitoga.

Poznavanje više jezika je u današnjem svijetu nužnost. Više nije dovoljno znati samo jedan jezik. Čar je uz materinji i uz engleski jezik znati barem još jedan. Sa svakim novim jezikom mi učimo i dio kulture tog jezika, baštinu koju je ta nacija naslijedila od svojih prethodnika i na taj način postajemo osjetljiviji za druge i drugačije. I ove godine učenici naše škole obilježili su ovaj dan raznim aktivnostima.

Učenici 2d razreda izradili su plakat sa zastavama europskih zemalja i pripadajućim jezicima. Učenici 4b razreda izradili je kartice s riječima na hrvatskom, engleskom i njemačkom jeziku

Učenici 4a razreda podsjetili su učenike u svakom razredu na Europski dan jezika. Slušajući prigodni tekst, učenici su imali priliku čuti pozdrav i predstavljanje na nekoliko europskih jezika. Dobili su i  jednu karticu/riječ, te im je zadatak bio da na velikom odmoru potraže istu riječ na ostala dva jezika, a najbrži su dobili i malu nagradu.

Osim toga, informirali su i naše sugrađane o Europskom danu jezika, podijelili im poslovice na stranim jezicima, te proveli malo istraživanje o prepoznavanju stranih jezika.

Došli su do ovakvih rezultata: od 50 ispitanika, najveći broj prepoznao je njemački jezik (88%), zatim engleski jezik (68%), talijanski (58%). francuski (50%), turski (40%), ruski (19%), i najmanji broj albanski jezik (16%).

I ovom prilikom, još jednom smo vidjeli da učenje stranih jezika može biti i zabavno.