Darujmo vrijeme za dobra djela

Autor: Diana Musić, 30. 10. 2017.

Održana predavanja u sklopu projekta „Darujmo vrijeme za dobra djela“.

Kroz tri tjedna održana za sve učenike škole predavanja u sklopu projekta „Darujmo vrijeme za dobra djela“. Nositelj projekta je Hrvatski Crveni križ Gradsko društvo Crvenog križa Virovitica, a naša škola jedna je od 11 partnerskih škola koji će projekt provoditi počevši od 1.8.2017. pa sve do 31.7.2019. Ukupna vrijednost projekta iznosi gotovo 1 milijun kuna od kojih 85% sredstava sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda, a 15% Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Učenici i nastavnici na predavanjima su mogli čuti što zapravo znači volontirati, zatim nešto i o povijesti i načelima djelovanja Crvenog križa.

Ravnateljica GDCK Virovitica gđa. Željka Grahovac govorila je o vodstvu i djelovanju Društva, stručni suradnik za prvu pomoć i rad s mladima gospodin Dražen Jendrašić pokazao je neke od djelatnosti i aktivnosti GDCK za mlade te natjecanje mladih iz prve pomoći. Koordinatorica Projekta gđa. Lidija Sabo ponajviše je govorila o samom projektu, aktivnostima koje će se provoditi i  pozvala učenike da se pridruže KLUBU VOLONTERA Hrvatskog Crvenog križa.

Aktivnosti u koje se učenici mogu uključiti su: prikupljanje namirnica za socijalnu samoposlugu „Djelo ljubavi“, posjet dnevnom boravku GDCK Virovitica - pomoć druženje sa starijim osobama korisnicima dnevnog boravka te aktivnost pomaganja učenicima u školi prilikom učenja. Za sve učenike bit će osigurani svi potrebni materijali za rad, volonterske knjižice, prijevoz i na kraju projekta nagradno putovanje.

Ciljevi projekta su podići razinu svijesti o važnosti volontiranja kod djece i mladih te povećati broj mladih volontera kroz organiziranje kvalitetnih volonterskih programa i osnivanje volonterskih klubova u školama. Dovoljno je malo slobodnog vremena iskoristiti za dobrobit drugih i učiniti svoju okolinu boljom a ujedno se osjećati humano. Volonteri su oni koji mijenjaju svijet!