Održana vježba evakuacije i spašavanja

Autor: Marina Markanović, 6. 3. 2023.

27. 2. 2023. održana je vježba evakuacije i spašavanja, koja se provodila u suradnji s Vatrogasnom zajednicom Općine Pitomača i u skladu s Planom evakuacije i spašavanja Srednje škole Stjepana Sulimanca, prema unaprijed dogovorenom scenariju.

Svrha i ciljevi vježbe evakuacije i spašavanja:

- otklanjanje straha i sprječavanje panike u situacijama koje mogu nastati tijekom evakuacije i spašavanja

- provjera utvrđene organizacije, postupaka i mjera za osiguranje provedbe mirne i sigurne evakuacije i spašavanja tijekom nastale situacije požara ili nekog drugog događaja

- upoznati nastavnike, učenike i ostale djelatnike s putevima evakuacije i zbornim mjestom

- upoznati nastavnike, učenike i ostale djelatnike s alternativnim oblicima evakuacije kad se ne može napustiti prostor kroz glavni ili kroz pomoćne evakuacijske izlaze skakanjem na zračni jastuk

- upoznavanje s ulogom i značajem potražnih pasa i njihovih voditelja u situacijama kad ne možemo naći osobu, a za koju znamo da je ostala u prostoru

- praktično upoznavanje s rukovanjem aparata za gašenje požara, gašenjem simuliranog požara u specijalnoj posudi sa zapaljivom smjesom  za tu namjenu.

Vježba je trajala ukupno 39 minuta. U vježbi su sudjelovali svi djelatnici i učenici škole. Učenici su u pratnji nastavnika mirno napustili svoje učionice na glavni izlaz i lijevi pomoćni izlaz za evakuaciju i spašavanje do zbornog mjesta. Dio učenika je evakuiran kroz prozor kabineta učionice skakanjem na zračni jastuk. Jedan učenik je bio sakriven te je za istim u potrazi se koristio potražni pas. Isti učenik je evakuiran nosilima. Učenicima je na vanjskom prostoru škole pokazana vježba gašenja požara, učenici i nastavnici su uz nadzor vatrogasaca vatrogasnim aparatom gasili požar u kontroliranom prostoru.

Na osnovu utvrđenog, vježba se može ocijeniti kao izvrsno odrađena vježba.