Obilježili smo Majčin dan radionicom izrade cvijeća

Autor: Marina Markanović, 12. 5. 2023.

U našoj školi obilježili smo Majčin dan, praznik koji se slavi svake godine druge nedjelje u svibnju diljem svijeta. 11. 5. 2023. godine u našoj školi je provedena radionica povodom obilježavanja Majčinog dana a tema je bila izrada cvijeća od papira, odnosno kinčanje.

Voditeljice radionice bile su gđa Jasna Matančić i gđa Elvira Kodžaga iz Udruge Čuvarice kulturne baštine iz Kladara,  koje su  upoznale  učenike s tehnikom kinčanja, odnosno umijećem  izrade tradicijskog cvijeća i ukrasa od krep -papira i žice.

Učenici su upoznati  sa značenjem kinča kao oblikom nematerijalne zavičajne baštine te važnost prijenosa umijeća njegove izrade na mlađe generacije.

Kao zaštićeno hrvatsko nematerijalno kulturno dobro pod nazivom "Umijeće izrade tradicijskog božićnog nakita kinča s područja sjeverozapadne Hrvatske" nalazi se na "Listi zaštićenih kulturnih dobara" Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.

Učenici su se aktivno uključili u proces izrade ruže koju su kasnije poklonili svojim majkama.