Održano predavanje o prevenciji upotrebe mobitela u prometu

Autor: Sylwia Nasilowska - Blažok, 16. 11. 2023.

Dana 26. listopada 2023. predstavnici Prometnog fakulteta Zagreb održali su učenicima završnih razreda predavanja vezana za prevenciju korištenja mobitela u prometu pod naslovom „Ne mobitelu u vožnji“.

Predavanje o sigurnoj vožnji  održano je s ciljem da potakne naše učenike, uskoro vozače, na promišljanje o načinima na poboljšanje prometne sigurnosti. Učenici su učili o tome kako upotreba mobitela u vožnji negativno utječe na sigurnost vožnje i koji su mogući rizici i opasnosti za vozača, njegove suputnike i druge sudionike u prometu. Mobitel spada u skupinu distraktora tijekom vožnje tj. predmeta, objekta, zadataka, pojednostavljeno podražaja koji odvlače pažnju potrebnu za prikladnu vožnju i pravovremenu reakciju. Upotrebom mobitela u vožnji smanjuje se vozačeva budnost, sposobnost donošenja odluka i/ili izvedba što povećava rizik od nesreće. Korištenje mobitela pri vožnji povezano je s lošom kontrolom nad vozilom, lošim održavanjem brzine, narušenim uočavanjem važnih prometnih znakova i signala, narušenom procjenom udaljenosti između vozila, povećanim vremenom reakcije kočenja čime se vjerojatnost od prometne nesreće povećava čak za četiri do devet puta (Charlton, 2009). Znanstevnici, koji su provodili istraživanja vezana za tu temu, konstatirali su da osjećaj sigurnosti pri korištenju mobitela, iskorištavanje vremena i korištenje vozila kao „mobilnog ureda“, neki su od važnih psiholoških i socijalnih faktora koji motiviraju ponašanje korištenja mobitela tijekom vožnje.