Terenska nastava na OPG-u Vila

Autor: Marina Markanović, 14. 2. 2024.

U četvrtak, 8. 2. 2024. učenici poljoprivrednih zanimanja Agroturistički tehničar i Poljoprivredni gospodarstvenik posjetili su obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo “Vila”.

Glavna djelatnost posjećenog OPG-a je ekološki uzgoj ovaca. Tradicija uzgoja ovaca je u obitelji 40-ak godina, a uzgajaju Romanovska pasminu ovaca.
OPG Vila je zajednički projekt učenica naše škole, Lare i Lorene Botković. Nakon završenog školovanja za zanimanje Agroturistički tehničar, sestre su nastavile školovanje na Veleučilištu u Križevcima te preuzele vođenje OPG-a od roditelja.
Na samom OPG-u učenici su se upoznali s nizom preventivnih mjera koje treba sadržavati jedan farmski objekt (dezbarijere, higijena prehrane i rasplođivanja...).
Učenici su upoznati s organizacijom razmnožavanja, hranidbom, selekcijom, označavanjem životinja i ostalim poslovima na samoj farmi.
Učenici su također upoznati što to znači biti u ekološkom uzgoju, od nadzora i obveza prema nadzornom tijelu te sve do dokumentacije koja je sastavni i obavezni dio ekološkog uzgoja.