U SKLOPU PROGRAMA RUKSAK (PUN) KULTURE NOVINAR RELJA DUŠEK ODRŽAO RADIONICU „MOBILNO NOVINARSTVO- MOJA PRVA REPORTAŽA“

Autor: Marko Marić, 11. 10. 2024.

U petak, 4. listopada 2024., novinar Relja Dušek održao je radionicu Mobilno novinarstvo- moja prva reportaža. Radionica je održana u sklopu programa Ruksak (pun) kulture, a sudjelovali su učenici 1.a, 3.a, 3.b i 4. a razreda sa svojom nastavnicom Anom Jakupec- Rakijašić.

Ruksak (pun) kulture nacionalni je dopunski program kurikulima u vrtićima, osnovnim i srednjim školama, namijenjen djeci i mladima u Republici Hrvastskoj koji zajednički provode Ministarstvo kulture i medija i Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske. Svrha programa je poticanje djece i mladih na razumijevanje i usvajanje umjetnosti i kulture u dislociranim, prometno slabijim područjima Republike Hrvatske.

Na početku radionice učenici su dobili kratke informacije o tehnikama za snimanje što boljeg videa telefonom i proučili pet novinarskih pitanja. Nakon toga su usvojeno primijenili u praksi. U prostoru škole i izvan nje snimili su intervju te zanimljive kadrove koje su zatim uredili i oblikovali svoju prvu videoreportažu. Za kraj smo pogledali uratke i prokomentirali ih. Radionica je bila izuzetno zanimljiva i privukla je veliku pažnju učenika.