Osvrt na tribinu "Mi gledamo srcem"

Autor: Alena Hrvoić, 18. 10. 2011.

Dana 14. listopada 2011. u Knjižnici i čitaonici Pitomača održana je tribina pod nazivom "Mi gledamo srcem" na kojoj su prisustvovali učenici Srednje škole Pitomača.

Povodom obilježavanja Dana bijelog štapa, 14. listopada 2011. u Knjižnici i čitaonici Pitomača, održana je tribina pod nazivom" Mi gledamo srcem".  Povod ovoj tribini bio je približiti ljudima kako svakodnevno žive slijepe i slabovidne osobe.

Irena Gavrančić, djelatnica Knjižnice i čitaonice Pitomača koja je slabovidna osoba, odlučila je s nama podijeliti svoje uspjehe, nedostatke, poteškoće te nas je razveselila svojim optimizmom i osmijehom koji je uvijek na njezinom licu. Za njezin uspjeh i dugogodišnji rad uvelike je zaslužna ravnateljica Knjižnice i čitaonice Pitomsča, Slavica Vitković koja nije krila zadovoljstvo i emocije. Ukratko nam je ispričala kako je pomalo bila u strahu kada je Irena počela raditi, no kroz neko vrijeme, uspjehe, postignuća i na zadovoljstvo korisnika, sretna je što je pružila priliku jednoj tako divnoj osobi kao što je Irena.

Uz brojnu publiku, tribini je nazočio i načelnik Općine Pitomača Željko Grgačić i Dubravko Begović, voditelj Pitomog radija koji je prisutnima predstavio program. Posjetitelji su ovom tribinom imali prilike saznati kako izgleda svakodnevni život slijepih i slabovidnih osoba.

Ono što nas je najviše iznenadilo, zapravo su pomagala koja su iznimno skupa. Cijene su iznimno visoke, primjerice jedan vodič kroz Zagreb stoji 17 000, 00 kuna dok računalo sa zvučnom jedinicom stoji od 100 000, 00 kuna.

Privedemo li ovaj osvrt kraju, mogli bismo doći do zaključka kako bi se ovakva druženja trebala održavati češće, kako bismo ljudima otvorili oči i dali do znanja da je pomoć u ovakvim slučajevima i više nego potrebna.

Helena Dugina i Filip Krupski 3.a