Mi smo razred nepušača - ne želimo cigaretu u svome životu!

Autor: Josip Ivoš, 31. 5. 2012.

Oni odskaču od statistike prema kojoj na području Virovitičko-podravske županije gotovo svaki drugi srednjoškolac puši. Izbjegavaju zadimljene prostorije, neće zapaliti uz kavu ili tijekom izlaska subotom navečer iako će oko njih svi drugi pušiti i smatraju da je cigareta štetna, skupa i nepotrebna. Oni su učenici 2. b. razreda agroturističkih tehničara iz Srednje škole u Pitomači. Sedamnaest ih je, nitko od njih ne puši, a tvrde da su sigurni kako će ovu zdravu naviku provoditi do kraja života.

Kreću u misiju

- Nije nam važno hoćemo li biti popularni ako se zbog cigarete u ruci gubi zdravlje. Ja osobno ne želim biti osoba koja će oboljeti od raka pluća i bronhija, jednjaka, bubrega, leukemije i pridružiti se broju od 12.000 osoba u Hrvatskoj koje godišnje umiru od posljedica pušenja. Ne, ako na to mogu utjecati svojim izborom - jasan je u svom stavu Ivan Barčan.

On priznaje da je s jedanaest godina prvi i posljednji put probao cigaretu. Od tada je, kaže, siguran da mu ona u životu ne treba. Živjeti zdravo želi svaki od mladih iz 2. b. koji su se tjednima pripremali za današnji Svjetski dan nepušenja. Jer sa razrednicom, također nepušačicom Brankom Pavoković, danas kreću u misiju. Listali su enciklopedije, proučavali statistiku, surfali po internetu kako bi s mnoštvom informacija o štetnosti pušenja svoje školske kolege pušače potaknuli na zdravu odluku - odbaciti cigaretu i prigrliti zdrav način života.

Izradili plakate

- Pripremili smo plakate, straničnike, svoje "cigarete" u kojima je umjesto duhana poruka o štetnosti pušenja i njih ćemo podijeliti učenicima naše škole. Želimo pokrenuti novi trend, zdrav način života i kolegama dokazati da im cigareta ne treba - kaže Ivan Kožarić.

Martina Čajkulić i Ana Marija Balija poručuju da alternativa cigareti može biti bilo koji hobi ili sport. Stil zdravog života uz nepušenje razred njeguje, poručuju, i sadnjom voća i povrća te pripremom hrane od domaće uzgojenih namirnica. Sve je, kažu učenici 2. b razreda, bolje od smrdljive odjeće, lošeg zadaha, žutih zuba i prstiju, tena četrdesetogodišnjaka u dvadesetima.

Svaki drugi srednjoškolac puši

- Ovi su mladi danas iznimka jer naši podaci govore da gotovo svaki drugi srednjoškolac na području županije puši. Mladi puše zbog pritiska okoline i vršnjaka. Moramo mijenjati trendove - kazao je dr. Miroslav Venus, ravnatelj županijskog Zavoda za javno zdravstvo sv. Rok.

Izvor: Marija Lovrenc/VLM