I ravnatelja nagovorili da prestane pušiti

Autor: Josip Ivoš, 28. 1. 2013.

Kako nas mladost još uvijek itekako može ugodno iznenaditi, jedan od najboljih primjera svakako je "slučaj" učenika Srednje škole Stjepan Sulimanac iz Pitomače. Umjesto da pokleknu i pridruže se sve strašnijim brojkama konzumenata alkohola i cigareta među hrvatskom mladeži, treći razred podravskih srednjoškolaca došao je na jedinstvenu ideju - pokrenuli su nesvakidašnju kampanju u Hrvatskoj te osnovali - razred nepušača!

Sedamnaest ih je, nitko od njih ne puši, a tvrde da su sigurni kako će ovu zdravu naviku provoditi do kraja života. Ne očekujući da će njihov potez pokrenuti lančanu reakciju županijskih institucija, imali su na umu samo jedan cilj - izaciti cigaretu iz svog života i svoje okoline.

Stil života

Stil života učenika ovog razreda agroturističkih tehničara, u najmanju je ruku netipičan njihovu uzrastu. Izbjegavaju zadimljene prostorije, neće zapaliti uz kavu ili tijekom izlaska subotom navečer iako će oko njih svi drugi pušiti i smatraju da je cigareta štetna, skupa i nepotrebna. No, sve je, zapravo, pokrenula, sasvim spontano, njihova razrednica prof. Branka Pavoković, još početkom prošle godine. Kao majci trojice sinova, danas uzornih studenata i nepušača, problem ovisnosti u međusobnim razgovorima joj je, kaže, uvijek bio veoma bitan. Nakon takvog jednog razgovora dosjetila se kako bi bilo dobro saznati i stav svojih učenika o pušenju. - Krenula sam nenajavljeno s anketom u svom razredu o tome koliko ima pušača. I ostala zaprepaštena. Nitko nije pušio i jasno su izrazili stav i da ne namjeravaju. Ubrzo smo napravili i plakate protiv nepušenja, koje smo izložili u općinskoj knjižnici. Akciju je moj razred proširio na cijelu školu, dočekivali smo ispred škole učenike prvih razreda i anketirali ih o tome tko puši. Sudjelovali su i u humanitarnim božićnim priredbama, a toga će biti i ubuduće - govori nam prof. Branka Pavoković, koja ističe da je to razred koji ima dušu. Kolika je međusobna naklonost pokazali su joj iznenađenjem za rođendan, kad su je u razredu dočekali tortom i omiljenom pjesmom "U proljeće kad procvatu jabuke".Spremno i vrlo otvoreno prepričali su nam svoja iskustva s cigaretom, dojmove i namjere- Iako sam dijete roditelja pušača, nikada nisam zapalio i ne vuče me na pušenje. Sretan sam što sam u ovakvom razredu, jer pušenje smatram teškom ovisnošću od koje mnogi umiru. Pokušavam natjerati brata koji ima 33 godine da prestane pušiti, no to mi još nije uspjelo. Ali, ne odustajem - govori 17-godišnji učenik Ivan Kožarić. - Pripremili smo plakate, straničnike, svoje "cigarete" u kojima je umjesto duhana poruka o štetnosti pušenja i njih ćemo podijeliti učenicima naše škole. Želimo pokrenuti novi trend, zdrav način života i kolegama dokazati da im cigareta ne treba - kaže Ivan Kožarić.Sličnog je mišljenja i njegova školska kolegica Martina Čajkulić, koja zbog straha da ne postane ovisnica, nikada nije zapalila cigaretu. - Zanima me kakav joj je okus, naravno, ali, strah je jači od radoznalosti. Tata je prestao pušiti, a veselilo bi me da uspijem da i mama to učini. Razrednica mi je uzor jer je nepušačica - ističe Martina.

Koliko je 3b razred jedinstven i čvrst u stavovima, potvrđuju i riječi učenika Ivana Barčana.- Nije nam važno hoćemo li biti popularni ako se zbog cigarete u ruci gubi zdravlje. Ja ne želim biti osoba koja će oboljeti od raka pluća i bronhija, jednjaka, bubrega, leukemije i pridružiti se broju od 12.000 osoba u Hrvatskoj koje godišnje umiru od posljedica pušenja. Ne, ako na to mogu utjecati svojim izborom - jasan je u svom stavu uskoro 18-godišnji Ivan Barčan.On priznaje da je s jedanaest godina prvi i posljednji put probao cigaretu. Od tada je, kaže, siguran da mu ona u životu ne treba. Zapalio je iz znatiželje. - Zasmrdjelo mi je i nije mi se svidjelo. Nikada ne želim pušiti - kaže Ivan, i nada se daće i roditelje natjerati da prestanu pušiti.

Majice za nepušače

Njihovu ideju je prihvatio i aktivnostima podržao županijski Zavod za javno zdravstvo "Sv. Rok". Ravnatelj tog zavoda Virovitičko-podravske županije i predsjednik Povjerenstva za suzbijanje bolesti ovisnosti, prim. mr. sc. Miroslav Venus, i profesor Siniša Brlas, psiholog u Djelatnosti za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti sa zaštitom mentalnog zdravlja, odlučili su u povodu Svjetskog dana nepušenja, 31. svibnja, gostovati u Srednjoj školi Pitomača u drugom razredu agroturističkih tehničara. Tom su prigodom učenicima podijelili majice s natpisom "Ja sam iz razreda nepušača" kao poticaj da ustraju u nepušenju. Koliko su čvrsti u svojim nastupima, potvrđuje i činjenica da su bivšeg ravnatelja Miroslava Horvatinovića "natjerali" da prestane pušiti, kao i neke profesore. Koliko je 3b razred poseban, opisuje nam i novi ravnatelj Josip Ivoš.- Učenici 3b razreda neobično su zreli. Djeca dolaze iz obitelji koje se bave poljoprivredom i znaju što je zdrav život. Budući da je škola ugostiteljsko-poljoprivrednog smjera, specifični su predmeti, ali i načini predavanja. Tako se, primjerice, bavimo i ekološkom proizvodnjom hrane, a u vlastitom restoranu škole "Stara pivnica" u centru Pitomače učenici već spravljaju podravske specijalitete od tih namirnica - zaključuje ravnatelj Josip Ivoš.

Izvor: 21. stoljeće (Kornelija Arapinac)