Martina Mažar iz Osnovne škole Petra Preradovića iz Pitomače je prva učenica koja se prijavila u našu školu elektroničkim putem

Autor: Josip Ivoš, 10. 5. 2013.

Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović 9. svibnja 2013. godine je službeno pokrenuo elektronski sustav upisa u srednje škole koji je prema mišljenjima informatičkih stručnjaka jedan od najboljih na svijetu i deset puta bolji od sličnih u Europi. Sustav elektronskih prijava i upisa u srednje škole svim učenicima omogućava da srednje obrazovanje  postane dostupno svim učenicima pod jednakim uvjetima, a u skladu s njihovim sposobnostima. Da sustav dobro funkcionira uvjerili smo se sami, kada smo se 9. svibnja u 13:15 sati, puni strepnje,  prijavili u sustav i vidjeli da se u našu školu za program prodavač prijavila učenica Martina Mažar iz Osnovne škole Petra Preradovića iz Pitomače.

Zbog činjenice da se radi uistinu o povijesnom događaju važnom ne samo za našu školu, nego i za cjelokupno hrvatsko školstvo, jer se prekida višestoljetna tradicija papirnatih prijava u škole, odlučili smo ovaj događaj obilježiti i učenici Martini Mažar uručiti prigodan skromni poklon. Priliku za to imali smo već sutradan, 10. svibnja 2013. godine kada je učenica Martina Mažar došla u našu školu u sklopu aktivnosti prigodom obilježavanja Dana škole. Kada smo prozvali njezino ime, učenica Mažar nije skrivala iznenađenje.

Novi sustav će učenicima i roditeljima olakšati i pojeftiniti upise, osobito onima koji će se upisivati u nekim drugim gradovima jer neće biti potrebe za višekratnim putovanjima radi predavanja dokumenata. Bolji će biti i nadzor nad cijelim postupkom.

Škole će imati manje administrativnog posla, a učenici će moći izabrati više škola i obrazovnih programa – do 10 programa u najviše pet škola. Također će moći birati svoje prioritete, uspoređivati rang liste i prilagođavati ih s drugim kandidatima za upis. Na taj način moći će odabrati najbolju školu po svom izboru za koju će ispunjavati uvjete.

Bodovni prag određuje se temeljem ocjena, vrijedi za sve škole u Hrvatskoj, primjenjuje se tijekom cijelog upisa, a same škole neće propisivati bodovne pragove. On za gimnazije iznosi 56 bodova, za eksperimentalni program strukovnih gimnazija 50, za upise u ostale programe u trajanju od najmanje četiri godine 44 boda, a trogodišnje škole i dalje su bez bodovnog praga