U Otrovancu uspješno održana tradicionalna manifestacija "U posjeti starim vremenima"

Autor: Alena Hrvoić, 7. 10. 2013.

Dana 29. rujna 2013., na seoskom imanju "Zlatni klas" u Otrovancu održana je tradicionalna manifestacija "U posjeti starim vremenima" . Manifestacija je to koja kroz gastronomsku ponudu, tradiciju, običaje, folklor, stare zanate i stare sportove tog kraja, vraća u vrijeme mladosti naših djedova i baka, kada su se mnoge stvari odvijale na drugačiji način nego danas. Ove godine je, po drugi puta zaredom, u organizaciji aktiva ugostiteljstva i osbnih usluga zajedno sa sekcijom ugostiteljsko-školske zadruge "Kostanj" Srednje škole Pitomača organizirano natjecanje u prigotovljavanju pilećeg perketa u kotliću. Natjecali su se učenici iz srednjih škola iz Orahovice, Vinkovaca, Grubišnog polja, Đurđevca, Koprivnice, Slatine i Pitomače, te ugostiteljski objekti s područja Virovitičko - podravske županije.

Natjecanje se odvijalo u opuštenoj atmosferi pred publikom. Zadatak im je bio pripremiti 4 porcije glavnog jela koristeći osnovne namirnice koje je osigurao organizator natjecanja. Za pripremu jela imali su samo 90 minuta. Svi sudionici natjecanja uspješno su izvršili zadatak natjecanja, međutim samo tri škole ponijele su kući vrijedne nagrade.

U kategoriji učenika prvo mjesto je po drugi put osvojila Industrijsko - obrtnička škola Vinkovci, drugo mjesto osvojila je Obrtnička škola Koprivnica, a treće mjesto S. Š. Bartola Kašića iz Grubišnog Polja. U kategoriji ugostiteljskih objekata, prvo mjesto su osvojili djelatnici restorana "Stara Pivnica" iz Pitomače, drugo mjesto ugostiteljski obrt "Korzo" iz Pitomače, a treće mjesto osvojili su kuhari caffe bara "Boom" iz Virovitica. Čestitamo svim natjecateljima.

Nagrade i priznanja sudionicima natjecanja uručili su ravnatelj Srednje škole Stjepana Sulimanca iz Pitomače g. Josip Ivoš i predsjednik Područne obrtničke komore Virovitica g. Vladimir Ivoš.

Manifestaciju "U posjeti starim vremenima" u Otrovancu možemo opisati kao posjet seoskom imanju uz prikaz mnoštva etno detalja ovog dijela Podravine. Od sadržaja ovdje se moglo vidjeti kako su živjeli naši pradjedovi i prabake. Vidjeli smo demonstracije starih obrta i zanata (izrada drvenih zdjela - struganki, izrada bačava, tkanje, kovanje, tokarenje drveta), pečenje rakije, kuhanje bučinog ulja, prikaz starih društvenih običaja, folklora i nošnji, stvaranje umjetničkog djela - slike tehnikom ulja na staklu. Ovaj dio Podravine je specifičan i u narodnoj glazbi u čijoj izvedbi dominiraju cimbal i violine što se moglo čuti i ovdje. Ulaz za sve posjetitelje je bio besplatan. Za dobru glazbu i ugođaj potrudili su se Podravski mužikaši.

Fotografije pogledajte u galeriji fotografija

Izvor: www.facebook.com/pages/Restoran-Stara -Pivnica