Izvještaj sa školskog pčelinjaka Srednje škole Stjepana Sulimanca Pitomača

Autor: Marin Domović, 18. 6. 2014.

Prošla je godina dana otkako je osnovan novi školski pčelinjak s prvim dvjema LR košnicama na Praktikumu za ekološku poljoprivredu u Šašnatom Polju uz rijeku Dravu pokraj Pitomače. Zahvaljujući sponzorima, još iste godine dobili smo još dvije pčelinje zajednice i još dvije LR košnice, na čemu ovim putem zahvaljujemo g. Jakupcu, pčelaru iz Virovitice.

Budući da nismo vrcali med, uzimili smo izuzetno jake zajednice te isprobali, za primjer učenicima pčelarske sekcije, tri situacije: zajednicu u jednome nastavku, zajednicu s nastavkom i polunastavkom (Vener), te dvije zajednice u dvama nastavcima. Pčele su uspješno zimovale i prezimile, dobile u rano proljeće pogaču i bile u izuzetno snažnom uzgojnom stanju. Primjerice, zajednice uzimljene u dvama nastavcima zaposjedale su na samome početku travnja oba nastavka dupkom puna pčelama (i medom). Iznenadile su nas i znali smo da moramo hitno nabaviti još košnica, nastavaka i, naravno, satnih osnova. Ravnatelj Škole, g. Josip Ivoš, s posebnim je zanimanjem pratio naš rad i podupirao pčelarsku sekciju u svakome pogledu, čak je jednom prilikom zadobio ubod u lice fotografirajući nas kako skidamo roj s grane. Premda je boljelo, uvjerio se da nije alergičan na pčelinji ubod! U međuvremenu, u suradnji sa Industrijsko-obrtničkom školom iz Požege, ravnatelj je kupio četiri nove LR košnice koje su učenici obojili i pripremili okvire za pašu bagrema. G. Repić iz Koprivnice donirao nam je satnu osnovu za sva medišta, a stolar g. Kadežabek iz Kloštra Podravskog još nekoliko nastavaka s okvirima, na čemu im ovim putem također zahvaljujemo.

Vrijedni učenici pčelarske sekcije, budući poljoprivredni gospodarstvenici, ponajviše Ivan Tomec, Valentino Meštrić i Josip Posavec, a povremeno i još neki učenici iz 2. C razreda marljivo su pratili pčele, pomagali u napredovanju školskog pčelinjaka i učili o pčelama i od pčela. Nisu se bojali ni kad bi im se zalomio koji ubod, nego bi zajedno s profesorom brojili ubode koje bi primili. Tijekom svibnja bagrem je podbacio, 5. državna matura bila je u punom jeku, ali mi smo zajedničkim trudom uz pomoć naših sponzora i donatora udvostučili pčelinjak i ostvarili plan za ovu godinu. Umjesto vrcanja, med smo podijelili između košnica, izbalansiravši stare i novoosnovane zajednice te kako bismo izbjegli prihranjivanje šećernim sirupom. Sada imamo 8 jakih zajednica s mladim maticama u 8 LR košnica, krasan i vrijedan, sada već respektabilan pčelinjak koji nam u sljedećoj pčelarskoj godini otvara nekoliko perspektiva...Više o tome čut ćete prilikom našeg sljedećeg javljanja.

Na kraju zahvaljujemo i HPS-u na časopisu Hrvatska pčela koji Škola prima i koristi u nastavi pčelarstva, a svim je učenicima dostupan u školskoj knjižnici.

Svim pčelarima želimo uspješno uzimljenje pčela uz srdačan pozdrav iz Pitomače!

Marin Domović, prof., voditelj sekcije