Mjesec hrvatske knjige - parlaonica

Autor: Alena Hrvoić, 31. 10. 2014.

30. listopada 2014. povodom obilježavanja manifestacije Mjesec hrvatske knjige u školskoj knjižnici Srednje škole Stjepana Sulimanca u Pitomači održana je parlaonica pod nazivom: Je li ljubav potreban kao temelj uspješne veze?

Na parlaonici su sudjelovali učenici 1. a razreda (Vedrana Bogdan,  Iva Kosa, Maja Barić), učenici  2. c razreda  (Martina Mažar, Martina Živko, Sara Radelić, Martina Lacković, Mihael Špiranec, Filip Škudar), te učenici - gledatelji 3.b i 2.d razreda.  Sudionici parlaonice bili su podijeljeni  u dvije skupine ( jedna skupina je zagovarala stav da je ljubav potrebna kao temelj uspješne veze dok je druga skupina zagovarala stav kako ljubav nije potrebna kao temelj uspješne veze). Sudionici su  imali  zadatak pripremiti se za parlaonicu istražujući literaturu  u školskoj knjižnici vezanu za temu ljubav i prezentirati kao skupina svoje stavove (osobne  i znanstvene) . Posebni gosti parlaonice bili su stručna suradnica - psihologinja Sylwia Nasilowska - Blažok i vjeroučitelj Marjan Ostrogonac, prof. Uvodnu riječ na temu Je li ljubav potrebna kao temelj uspješne veze? imali su stručna suradnica - psihologinja koja je govorila o ljubavi s fiziološkog i psihološkog stava te upoznala sudionike parlaonice s psihološkim teorijama ljubavi (Sternberg - teorija ljubavi i model Ira Reiss), dok je vjeroučitelj govorio o ljubavi s kršćanskog stava naglasivši kako je ljubav, prema kršćanskom uvjerenju, vrhunac prihvaćanja i međusobnog darivanja između muškarca i žene.

Koliko vjeruju u ljubav, koliko su se spremni žrtvovati za ljubav, što znači biti zaljubljen, voljeti, sviđati se nekome, biti sposoban željeti živjeti ljubav te postoje li granice u ljubavi, obje su skupine svojim argumentima i jasnim stavom započele žustru raspravu te pokazale koliko razmišljaju o važnim pitanjima vezanim za temu ljubavi, koliko zapravo poznaju sebe, svoje ideje, stavove. Ono oko čega su se obje grupe složile jest svakako činjenica kako je nemoguće jednostrano odgovoriti na pitanje koje im je postavljeno jer se na kraju krajeva njihovi stavovi i razmišljanja u mnogočemu preklapaju, ali i zaključak koliko su za jednu dobru i uspješnu vezu između dvoje ljudi važni iskrenost, povjerenje, komunikacija, slaganje, kemija, vrijeme, poštovanje, prijateljstvo, odgovornost,  ali i ljubav koja je uvijek prisutna.

Fotografije možete pogledati u galeriji fotografija.