Obilježavanje Dana sjećanja na Vukovar - Spomen akcija "I u mojoj Pitomači Vukovar svijetli"

Autor: Josip Ivoš, 18. 11. 2015.

Danas, 18. studenog, učenici i nastavnici Srednje škole Stjepana Sulimanca su obilježili obljetnicu Dana sjećanja na Vukovar paljenjem lampiona na ljetnoj pozornici na Trgu kralja Tomislava u Pitomači u sklopu spomen akcije koju organizira Općina Pitomača pod nazivom "I u mojoj Pitomači Vukovar svijetli". Na ovaj dan, 18. studenoga 1991. nakon tromjesečne opsade i gotovo potpunog uništenja grada, prestao je otpor hrvatskih branitelja u Vukovaru.

Općina Pitomača svake godine organizira spomen akciju „I u mojoj Pitomači Vukovar svijetli“ – paljenje svijeća i lampiona na ljetnoj pozornici na Trgu kralja Tomislava u Pitomači. Srednja škola Stjepana Sulimanca sa svojim učenicima i nastavnicima uvijek sudjeluje u ovoj akciji. U ovogodišnjoj akciji su sudjelovali učenici 4a razreda, smjer Upravni referent zajedno sa školskom psihologinjom Sylwiom Nasilowskom - Blažok, nastavnicom Vlatkom Vrban te ravnateljem škole Josipom Ivošem.

Tužna statistika govori da je tijekom borbi i nakon ulaska srpskog okupatora u grad poginulo oko 550 branitelja i 1700 civila, oko 8000 Vukovaraca bilo je odvedeno u srbijanske logore, dok ih se još oko 800 vodi na popisu nestalih. Iz grada je prognano i sve nesrpsko stanovništvo.

Hrvatski sabor donio je 1999. Odluku o proglašenju Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine, kako bi se dostojanstveno i primjereno odala počast svim sudionicima obrane Vukovara, grada – simbola hrvatske slobode.