Nagrade najuspješnijim učenicima iz edukativnog kviza "Hrvatska iz zraka"

Autor: Josip Ivoš, 8. 4. 2016.

U petak, 1. travnja, u Srednjoj školi Stjepana Sulimanca u Pitomači u multimedijalnoj učionici dodijeljene su nagrade najuspješnijim učenicima iz edukativnog kviza „Hrvatska iz zraka“. Učenici su poslušali vrhunsko predavanje putopisca Davora Rostuhara 10.ožujka te su samostalno istražujući na plakatima, internetskim portalima i naravno udžbenicima iz geografije tražili odgovore na zanimljiva pitanja o Hrvatskoj. Kviz je bio online, a svi prijavljeni učenici su ga mogli rješavati samo jedanput.

Partneri projekta „Hrvatska iz zraka“ osigurali su tri nagrade za učenike koji najbolje odgovore točno na sva pitanja. Nagrade učenicima su uručili ravnatelj Josip Ivoš i prof. geografije Lidija Jakupec Jendrašić, koja je pregledala i bodovala odgovore:

1.nagrada – fotomonografija „Hrvatska iz zraka“ dodijeljena je Josipu Sabo, učeniku 1.b. razreda
2. nagrada – mala edicija fotomonografije „Hrvatska iz zraka“, dodijeljena je Valentini Čajkulić, učenici 4.b razreda
3. nagrada – katalog „Hrvatska iz zraka“, dodijeljena je Sari Blatarić, učenici 2.a razreda.

Svim dobitnicima nagrada čestitamo i neka im ovo bude motivacija za daljnje učenje i istraživanje Lijepe naše. U nastavku donosimo pitanja i odgovore iz edukativnog kviza "Hrvatska iz zraka".

Pitanja i odgovori.

1. Ukratko objasni koja je uloga UNESCO-a i na koji način UNESCO djeluje u Hrvatskoj? Odgovor: Svrha UNESCO-a jest odrediti prirodnu i kulturnu baštinu od svjetske važnosti te popis lokaliteta i spomenika te ih zaštititi. U Hrvatskoj djeluje tako da štititi lokalitete i spomenike unutar hrvatskih granica koji se nalaze na Popisu svjetske kulturne, prirodne, materijalne i nematerijalne baštine.

2. Navedi barem četiri nematerijalna kulturna dobra Hrvatske upisana na UNESCO Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva. Odgovor: Čipkarstvo, Festa sv. Vlaha, Sinjska alka, dvoglasje tijesnih intervala Istre i Hrvatskog primorja, procesija „Za križen" na otoku Hvaru itd.

3. Koliko kulturnih dobara Republike Hrvatske se nalazi na UNESCO-ovom popisu svjetske baštine? Navedi tri primjera. Odgovor: Sedam. To su: Stari grad Dubrovnik , Nacionalni park Plitvička jezera, Starogradsko polje, Eufrazijeva bazilika u Poreču, katedrala sv. Jakova u Šibeniku, gradska jezgra Trogira, Dioklecijanova palača u Dubrovniku.

4. Koji je biološki najraznolikiji otok u Hrvatskoj? Navedi barem pet biljnih i životinjskih vrsta koje se nalaze na navedenom otoku. Odgovor: Cres. Fauna: bjeloglavi sup, rumena žaba, velika zimska djevica, prugasto jedarce, mali žalar. Flora: hrast medunac, crna kokica, vratiželja, majmunski kaćun, divlji kesten

5. Koliko Hrvatska ima otoka, otočića i hridi? Kolika je ukupna duljina hrvatske obalne crte? Odgovor: Hrvatska ima 1246 otoka, otočića i hridi. Ukupna duljina hrvatske obalne crte je 6278 km (otoka i kopnene obale).

6. Koje sve kategorije zaštićenih područja postoje u Hrvatskoj? Navedi po jedan primjer svake od navedenih kategorija. Odgovor: Strogi rezervat (Bijele i Samarske stijene te Hajdučki i Rožanski kukovi), nacionalni park (NP Brijuni), posebni rezervati (Veliki Pažut), park prirode (Biokovo), regionalni park (Mura-Drava), spomenik prirode (Crna pećina), značajni krajobraz (Šćedro), park-šuma (Golubinjak), spomenik parkovne arhitekture (park Maksimir).

7. Tko je zaslužan za današnji izgled Zagrebačke katedrale? Odgovor: Nijemac Hermann Bolle.

8. Koliko energije (izraženo u postotku) Hrvatska dobiva iz hidroelektrane? Kakvi su trendovi u svijetu? Odgovor: U Hrvatskoj u 26 hrvatskih hidroelektrana proizvodi se od 25 do 40% raspoložive električne energije. Trendovi u svijetu: Prelazak na obnovljive izvore energije, izgradnja velikih i malih hidroelektrana, ekološki čišće solarne elektrane i vjetroelektrane.

9. Koji je grad obnašao funkciju glavnoga grada Hrvatske prije Zagreba? Odgovor: To je bio grad Varaždin od 1767. do 1776.

10. Koja je regija u Hrvatskoj najvažnija u području poljoprivrede? Navedi barem tri vrste žitarica koje se uzgajaju u RH. Odgovor: Slavonija (Panonska regija). Uzgajaju se žitarice:pšenica,ječam,zob i kukuruz.

Literatura i izvori:

1. D. Rostuhar, 2014.: „Hrvatska iz zraka“, Klub za ekspedicionizam i kulturu, Zagreb.
  2. D.Magaš, 2012.: Geografija Hrvatske, Meridijani i Sveučilište u Zadru, Samobor-Zadar.
  3. E. Čokonaj i R.Vuk, 2014.: Turistička geografija Hrvatske, Meridijani, Samobor.

Fotografije:

1. mjesto