Veliko šahovsko finale SŠ Stjepana Sulimanca

Autor: Diana Musić, 2. 3. 2017.

1. ožujka 2017. multimedijska dvorana škole pretvorila se iznova, već treći put u bojno poprište 14 novih, kreativnih šahovskih strategija…Nazvali smo ga Veliko šahovsko finale Srednje škole Stjepana Sulimanca. Jedna djevojka i trinaest momaka pripremali su se „podijeliti megdan“ kako im je već, rezultatom i sudbinom donijelo računalno sparivanje Swiss Managera.

Najprije je direktor turnira, naš ravnatelj Josip Ivoš pozdravio sve natjecatelje, zaželio svima puno uspjeha u natjecanju i otvorio turnir. Mi šahisti zovemo to „cugerom“, prema FIDE poznatom blitz kategorijom šaha od 10 minuta + pet sekunda po potezu i ukupno 7 kola. Natjecatelji su sada već iskusni šahisti, poznaju šahovski bonton i dosljedno ga primjenjuju, barataju satovima i  igraju čestito, pružaju ruke protivniku, časno i stoički podnose poraz, raduju se pobjedi. Bilo je opet završenih partija matom u 4-5 poteza, ali i dosta remija. Imena finalista objavljujemo na listi konačnog poretka u prilogu, a sve zaustavljene i ovjekovječene trenutke možete vidjeti na fotografijama! Posebne čestitke upućujem pobjedniku Velikog šahovskog finala, Dariju Matuzalemu iz 3.a razreda s najvećim učinkom od 6/7 bodova/pobjeda na turniru!

Po završetku turnira slijedilo je malo iznenađenje, simultanka mladog, ali iskusnog pomoćnog suca Ognjena Domovića sa sedmero najuspješnijih šahista koja je trajala nešto više od sat vremena i završila sa šest pobjeda i samo jednim porazom od Darija, pobjednika turnira.

Uslijedio je najsvečaniji, dugo iščekivan trenutak, proglašenje pobjednika i uručivanje nagrada. Direktor turnira, naš ravnatelj, ne samo da je održao obećanje, nego je bio i više nego izdašan: svih 28 šahista s obaju prethodnih turnira bilo je nagrađeno ukusnim velikim čokoladama i kemijskim olovkama. Naravno, najsretnija su, zasluženo,  bila prva trojica velikofinalista: Dario, Luka i Damjan koji su osvojili tablete i kvalitetne slušalice, a pomalo neočekivano i sudac je dobio svoju tablet nagradu! Što reći, lijepi primjer za sve FIDE turnire i njihove organizatore!

Ovdje šahovska priča ne završava, još malo pa će proljeće, a s proljećem i novi veliki turnir srednjoškolac županijske razine, a naravno pitomačka srednja škola bit će njegov domaćin!

Iskrene čestitke svima igračima i veliko hvala Školi i direktoru turnira!

šahovski suci Ognjen i  Marin Domović

Lista konačnog poretka nakon 7. kola:

1. Matuzalem Dario

2. Rođak Luka