Završni radovi

UPUTE ZA IZRADU I OBRANU ZAVRŠNOG RADA

Autor: Sylwia Nasilowska - Blažok, 7. 2. 2023.

Završni je rad učenikov uradak čijom se izradbom i obranom provjeravaju, vrjednuju i ocjenjuju učenikove strukovne, odnosno umjetničke kompetencije određene razine sukladno razini kvalifikacije koju stječe.

Cilj je izradbe i obrane završnoga rada provjera, vrjednovanje i ocjenjivanje postignutih strukovnih, odnosno umjetničkih kompetencija učenika, stečenih obrazovanjem prema propisanim stručno-teorijskim i praktičnim dijelovima nastavnih planova i programa, čime stječu završnost u upisanome obrazovnom programu te uvjete za uključivanje na tržište rada.

Završni rad sastoji se od izradbe završnoga rada i obrane završnoga rada.

1. Izradba završnog rada

Učenik obavlja Izradbu pod stručnim vodstvom nastavnika struke (mentor) tijekom zadnje nastavne godine obrazovnoga programa koji učenik pohađa. Mentor je obvezan pomagati učeniku u odabiru literature i drugim izvorima koji se mogu koristiti za pisanje završnoga rada. Učenik je dužan pisani dio Izradbe, koju je prihvatio mentor i za nju predložio pozitivnu ocjenu, predati u tajništvo Škole, te mentoru u digitalnom obliku.

Sama način izrade dogovara se sa mentorom, a sastoji se od uratka koji može biti:
• projekt
• praktični rad s elaboratom
• složeniji ispitni zadatak ili drugi sličan uradak usklađen s programom
• izradbom se može smatrati uradak kojim je učenik sudjelovao na izložbi inovatorskih radova u zemlji ili inozemstvu tijekom svog srednjoškolskog obrazovanja
• uradak kojim je učenik osvojio prvo, drugo ili treće mjesto na državnome natjecanju iz strukovnih područja ili programa

2. Obrana završnog rada

Učenik prezentira završni rad u obliku obrane ili javnoga nastupa pred povjerenstvom za obranu .