Obilježen dan borbe protiv nasilja nad ženama

Autor: Sylwia Nasilowska - Blažok, 25. 9. 2023.

Dana 22. rujna 2023. u sklopu preventivnih programa u  našoj školi je obilježen dan borbe protiv nasilja nad ženama. Učenice 3.a razreda: Klara Pisačić, Elena Smolek i Lorena Smolčić, pod vodstvom školske psihologinje, izradile su za tu priliku informativni letak za učenike škole. Letak s informacijama o tome kako prepoznati nasilje, koje vrste nasilja postoje, te smjernicama kome se obratiti za pomoć u slučaju da nam se nasilje dogodi, bio je izložen na štandu u holu škole a kasnije i podijeljen svim učenicima.

Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama u Republici Hrvatskoj obilježava se od 2004. godine, kada su 22. rujna, tijekom brakorazvodne parnice na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu ubijene su tri žene: sutkinja, stranka u postupku i njena odvjetnica. Ubio ih je suprug stranke koji je također teško ozlijedio sudsku službenicu.

Nasilje prema ženama je nažalost u Hrvatskoj često prisutno. Prema istraživanju koje je u razdoblju od 2020. do 2023., proveo EUROSTAT, podaci za Republiku Hrvatsku su dosta zabrinjavajući. Istraživanje se odnosilo na nasilje koje je počinio sadašnji ili bivši intimni partner, nasilje od strane osobe koja nije partner u razdoblju od petnaeste godine života, izloženost nasilju od strane obiteljskog nasilnika u odrasloj životnoj dobi, nasilje od strane bilo kojeg počinitelja tijekom odrasle dobi te seksualno uznemiravanje na radnom mjestu.
Prema objavljenim podacima, u Republici Hrvatskoj 27% žena izjavilo je da je bilo žrtva psihološkog nasilja sadašnjeg ili bivšeg partnera, a 8% njih žrtve tjelesnog nasilja od sadašnjeg ili bivšeg partnera, uključujući i prijetnje. U dobnoj skupini od 18 do 29 godina najviše je žena koje su doživjele partnersko nasilje, njih 37%, dok je sljedeća iza njih dobna skupina od 65 do 74 godine s 24% žena. Seksualno nasilje od obiteljskog nasilnika u Hrvatskoj je, prema ovom istraživanju, doživjelo 6% ispitanica, a čak 15% izjavilo je da je bilo izloženo tjelesnom ili seksualnom nasilju te prijetnjama od strane obiteljskog nasilnika.

Slike s obilježavanja tog dana pogledajte u prilogu: